۳ عامل مهم تاثیرگذار در روشنایی عکس چهره

روشنایی عکس چهره در صورتی جذاب می شود که از چندیدن منبع نور استفاده شود. همانطور که در شکل 1 مشاهده می شود در صورتی که تنها از یک منبع نور استفاده شود، وجود سایه در چهره ها باعث میشود افراد ترسناک یا غیر دوستانه به نظر برسند. نور پرکننده و ملایم سایه ها را از بین می برد و ظاهر افراد را بهتر می کند، به همین دلیل است که معمولاً در عکاسی و فیلم برداری استفاده می شود. روشنایی عکس چهره، چندین چالش فنی را به همراه دارد که بسیاری از عکاسان مد و طراحان قرن هاست با آنها مواجه شده اند.

زاویه-تابش-نورشکل 1: از بالا چپ (فقط نور پایین، نور جانبی 45 درجه، نور روز، نور جانبی خشن؛ روشنایی متقابل، نور محیط، نور شمع؛ نور پس زمینه توسط پنجره)

سه عامل مهم جهت گرفتن یک عکس مناسب عبارتند از :

 1. جهت و تعادل نور
 2. ضریب وضوح رنگ منبع
 3. دمای رنگ

جهت و تعادل نور

تصویر یک شخص می تواند در شرایط نوری مختلف به طور چشمگیری متفاوت به نظر برسد. همانطور که قبلاً ذکر شد، استفاده از تنها یک منبع نور باعث ایجاد سایه‌های خشن زیر چشم‌ها و سایر نواحی صورت می‌شود که حتی در بهترین حالت یک اثر نامطلوب است. در شرایط نور پس زمینه، تابش خیره کننده نور روز یا سایر منابع، چهره ها محو می شوند. متعادل کردن نور محیط و جهت آن می تواند چهره را شکل دهد و به شخصیت اضافه کند.

ضریب وضوح رنگ منبع

ال ای دی هایی با ضریب وضوح رنگ بالا (CRI)، رنگ پوست، مو و چشم‌ها را دقیق‌تر و طبیعی‌تر از ال ای دی هایی با خاصیت ضریب وضوح رنگ پایین‌ نشان می‌دهند. با توجه به این که اکثر محصولات روشنایی پارامترهای CRI (یا Ra)، Rf را دارند، در انتخاب منابع نور LED، این پارامترها به محدود کردن گزینه های شما کمک می کند. استاندارد IES TM-30 چندین سال است که جهت سنجش معیار رنگ عرضه شده است که میتوان از آن کمک گرفت اما هنوز به طور جهانی توسط طراحان استفاده نشده است.

ضریب-وضوح-رنگ-منبعشکل 2: از چپ به راست ضریب وضوح رنگ کمتر به بیشتر

در شکل 2، عکس‌های گرفته شده در یک استودیو، چهره‌هایی را نشان می‌دهند که با دو منبع روشنایی LED مختلف 3000 کلوین روشن شده‌اند. در سمت چپ،  LED ها دارای ضریب وضوح رنگ کمتر (CRI80) و در سمت راست دارای ضریب وضوح رنگ بیشتری (CRI95) هستند. مقایسه مستقیم نشان می دهد ضریب وضوح رنگ پایین تا حدودی مایل به سبز به نظر می رسد. این نشان می دهد که چشمان ما در تشخیص تفاوت های رنگی ظریف، بسیار خوب هستند.

دمای رنگ

توصیه می کنیم یک دمای رنگ را انتخاب کنید که برای استفاده در اتاق بهترین باشد. اگر از منابع روشنایی بیشتر در شب استفاده می شود، دماهای گرمتر بهتر است. اگر بیشتر در طول روز استفاده شود، دمای کمی خنک تر، مناسب تر است. در شکل 3 از سه منبع روشنایی LED با دمای رنگ متفاوت استفاده شده است.

شکل 3: از چپ به راست از دمای رنگ سرد به گرم، 4000، 3000 و 2700

نتیجه نهایی

تغییر جهت دادن فرآیند طراحی برای روشنایی مسکونی با اولویت دادن به افراد در ابتدا ممکن است یک مفهوم انقلابی باشد، اما هیچ نقطه ضعفی ندارد! این فقط یک تغییر ظریف در دیدگاه است به این دلیل که روشنایی عکس چهره در صورتی که مناسب باشد باعث ایجاد بهترین ظاهر و احساس در افراد میشود، بنابراین از مهم ترین بخش های طراحی است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

 • اینستاگرام گروه صنعتی شایان برق
 • یوتیوب گروه صنعتی شایان برق
 • آپارات گروه صنعتی شایان برق
 • توییتر گروه صنعتی شایان برق
 • فیسبوک گروه صنعتی شایان برق
 • لینکدین گروه صنعتی شایان برق
 • تلگرام گروه صنعتی شایان برق

آدرس کارخــانـه : اراک، شهـرک صنـعتــی شمــاره ۳ (خیـرآبـاد)، خیابان مبتـکران، گروه صنعتی شایـان بـرق
آدرس دفتر تهران: ابتدای خیابان مطهری، خیابان منصور، پلاک ۵، ساختمان شایان

آدرس ایمیل : info@shayanbargh.com

تلفن کارخانه (۲۴ خط): ۳۳۵۵۳۲۴۸-۰۸۶ دفتر تهران : ۸۸۷۰۹۲۶۸-۰۲۱

۰۸۶-۳۳۵۵۳۲۴۸-۹
۰۸۶-۳۳۵۵۴۱۱۸
 • اینستاگرام گروه صنعتی شایان برق
 • یوتیوب گروه صنعتی شایان برق
 • آپارات گروه صنعتی شایان برق
 • توییتر گروه صنعتی شایان برق
 • فیسبوک گروه صنعتی شایان برق
 • لینکدین گروه صنعتی شایان برق
 • تلگرام گروه صنعتی شایان برق
کلیه حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به گروه صنعتی شایان برق می باشد.