روشنایی سالن ورزشی LED طبق استاندارد اروپا

روشنایی سالن های ورزشی بسته به فعالیت انجام شده باید چالش های مختلفی را حل کند تا بازیکنان دچار خطای دید نشوند و فضایی امن و بی خطر داشته باشند. از طرفی گاهی ممکن است مسابقات برگزار شده در این سالن ها، نمایش تلویزیونی داشته باشند که در این صورت نیز لازم است روشنایی مناسب موجود باشد. در این سالن ها، روشنایی قسمت تماشاچیان نیز حائز اهمیت است. سالن های ورزشی سرپوشیده برای بسیاری از انواع ورزش ها اعم از ورزش های رزمی، حرکتی، بدنسازی، پهلوانی، آبی استفاده می شوند که نیازهای روشنایی آنها باهم متفاوت است. روشنایی یکنواخت و سیستم‌های مدیریت روشنایی هوشمند که سطوح روشنایی را با رشته ‌های ورزشی خاص تطبیق می ‌دهند، کلید استفاده کارآمد از روشنایی سالن ‌های ورزشی هستند.

روشنایی سالن های ورزشی سرپوشیده همیشه باید طوری انجام شود که پاسخگوی سخت ترین فعالیت ها باشد. به عنوان مثال، در بازی با توپ، هرچه توپ کوچکتر و سریعتر باشد، نور بیشتری مورد نیاز است. بیشتر ورزش های توپی را می توان با 200 لوکس بازی و مشاهده کرد، در حالی که اسکواش یا تنیس روی میز به 300 لوکس نیاز دارند. برای مسابقات، مقدار روشنایی توصیه شده می تواند، 500 تا 750 لوکس باشد.

چراغ های سالنی LED به علت وجود منحنی پخش نور مناسب و عدم تابش خیره کننده، روشنایی مطلوب را حتی برای ورزش های توپی سریع یا ژیمناستیک تضمین می کند. همچنین با استفاده از سیستم مدیریت نور می تواند مقدار نور استفاده شده را به سادگی با نیازها تطبیق دهد که این به نوبه خود باعث صرفه جویی قابل توجهی در مصرف انرژی می شود. یکی دیگر از ویژگی های مورد نیاز چراغ سالنی این است که باید در برابر ضربه مقاوم باشند تا در حین تمرین یا مسابقات آسیب نبینند.

برای آشنایی با چراغ سالنی ال ای دی شایان برق با بهترین کیفیت کلیک کنید.

سالن های ورزشی گاهی ممکن است با دیوارهای جداکننده تقسیم شوند تا ورزش های مختلف در مناطق مختلف انجام شود. این امر مستلزم یک سیستم مدیریت روشنایی کارآمد است که تنظیمات مختلف روشنایی را فراهم کند. افزودن حسگرهای تشخیص حضور به کاهش مصرف انرژی کمک می‌کند، که در صورت استفاده بیش از حد از روشنایی سالن‌ های ورزشی یا زمانی که هیچ‌کس در حال حاضر از آن استفاده نمی‌کند، می‌تواند هزینه‌های زیادی را ایجاد کند.

روشنایی-استخر

مزایای سیستم روشنایی ال ای دی در سالن های ورزشی

تطبیق پذیری (تاکتیک مناسب در هر سالن)

طراحی سیستم روشنایی ال ای دی در هر سالن متناسب با ابعاد و ارتفاع نصب چراغ انجام می شود. همچنین نوع ورزش و سطح آن نیز در طراحی در نظر گرفته می شود. برای حداکثر تطبیق پذیری، چراغ ها به صورت توکار، روکار و یا آویز نصب می شوند.

کیفیت نور (عملکرد بالا به عنوان استاندارد)

حرکات سریع در حین بازی با توپ، تجهیزات و یا ژیمناستیک، به حداکثر تمرکز و در نتیجه کیفیت عالی نور نیاز دارند. روشنایی ایجاد شده توسط چراغ های سالنی ال ای دی، یکنواخت و بدون تابش خیره کننده است. شاخص نمود رنگ بالا (CRI80 یا CRI90)، شدت نور و دمای رنگ یکنواخت نیز از دیگر ویژگی های برجسته چراغ سالنی است. در نتیجه هر گونه اثرات مزاحم به لطف تجهیزات با کیفیت بالا از بین می رود.

محصولی قوی (بادوام، مقاوم در برابر ضربه و توپ)

مقاومت در برابر ضربه بالا (IK08) مطابق با استاندارد DIN 18032-3 باعث می شود که چراغ ال ای دی بسیار مقاوم باشد و در برابر ضربه های توپ که به جای دروازه به سقف برخورد می کند، مقاومت کند. این کار طول عمر (50000 ساعت در L70) و همچنین نیاز به تعمیر و نگهداری کم را تضمین می کند.

مدیریت نور (راندمان بالا، هزینه های عملیاتی کم، بازپرداخت سریع)

راندمان بالای چراغ های سالنی ال ای دی موجب مقرون به صرفه بودن آنها در کارکرد می شود. با ترکیب آنها با سنسورها و سیستم مدیریت نور، متناسب با انواع بازی ها و شرایط، میتوان روشنایی را کنترل کرد و در نهایت هزینه انرژی را بیش از 90 درصد کاهش داد. این بدان معناست که سرمایه گذاری در پروژه های نوسازی در مدت زمان کوتاهی جواب می دهد.

تنوع بالا (دارای توان های مختلف) 

چراغ سالنی با تکنولوژی ال ای دی در  توان ها و شارهای مختلف قابل تولید است. تنوع در توان باعث می شود که این چراغ ها برای سالن های کوچکتر با ارتفاع نصب کم و همچنین برای سالن های چند منظوره با ارتفاع نصب بالا مناسب باشند.

ظاهر خوب (زیباسازی سالن های ورزشی)

جلوه نور و طراحی یک چراغ سهم تعیین کننده ای در فضای سالن ورزشی دارد که با انتخابی مناسب در این زمینه می توان سطح جدیدی از زیبایی را ارائه کرد.

سبک (نصب سریع)

وزن کم و مناسب چراغ های سالنی ال ای دی، فرآیند نصب را بسیار ساده و سریع می کند.

عملکرد برتر (دارای گارانتی و خدمات نصب)

وجود راهنمای نصب و تعمیرات این چراغ ها، کمک سریع و شایسته را برای سوالات و چالش ها در حین نصب تضمین می کند. در غیر این صورت می توان از خدمات نصب شرکت تولید کننده استفاده نمود.

پایداری (برگ برنده همیشگی)

در پایان عمر یک چراغ سالنی میتوان به سادگی و بدون نیاز به تعویض کامل چراغ تنها با تغییر ماژول LED و درایور، آن را تعویض کرد. این امر موجب پایداری چراغ و کاهش هزینه ها می گردد.

چراغ-سالنی-led

الزامات روشنایی طبق استاندارد EN 12193

کمیته استانداردسازی اروپا، استاندارد EN 12193 را با هدف فعال کردن روشنایی سالن های ورزشی با کیفیت خوب از طریق رعایت برخی توصیه ها و الزامات ایجاد کرده است. در جدول زیر مقادیر پارامترهای مختلفی که باید جهت طراحی روشنایی برای سالن های ورزشی در نظر گرفته شود مشخص شده است.

 • حداقل سطح روشنایی (Eaverage بر حسب لوکس [lx])

جهت به حداکثر رساندن ادراک بصری

 • حداقل سطح یکنواختی نور (U0)

جهت به حداکثر رساندن راحتی بصری

 • حداقل شاخص رندر رنگ (CRI یا Ra)

جهت به حداکثر رساندن درک رنگ واقعی

جدولجدول-پارامترهای-روشنایی-در-سالن-های-مختلف-ورزشیجدول پارامترهای روشنایی در سالن های مختلف ورزشی

در ادامه تصاویر چند نمونه از سالن های ورزشی که طراحی روشنایی آن با استفاده از استاندارد EN 12193 است، برای مثال و درک بیشتر مشاهده می کنید.

شکل ۱: روشنایی سالن تنیس

 

روشنایی-سالن-چند-منظوره

شکل ۲:  روشنایی سالن چند منظوره

 

روشنایی-زمین-ورزش

شکل ۳: روشنایی سالن چند منظوره

 

روشنایی-استخر

شکل ۴: روشنایی سالن استخر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

 • Instagram
 • Youtube
 • Aparat
 • twitter
 • Facebook
 • LinkedIn
 • Telegram

آدرس کارخــانـه : اراک، شهـرک صنـعتــی شمــاره ۳ (خیـرآبـاد)، خیابان مبتـکران، گروه صنعتی شایـان بـرق
آدرس دفتر تهران: ابتدای خیابان مطهری، خیابان منصور، پلاک ۵، ساختمان شایان

آدرس ایمیل : info@shayanbargh.com

تلفن کارخانه (۲۴ خط): ۳۳۵۵۳۲۴۸-۰۸۶ دفتر تهران : ۸۸۷۰۹۲۶۸-۰۲۱

۰۸۶-۳۳۵۵۳۲۴۸-۹
۰۸۶-۳۳۵۵۴۱۱۸
 • Instagram
 • Youtube
 • Aparat
 • twitter
 • Facebook
 • LinkedIn
 • Telegram
کلیه حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به گروه صنعتی شایان برق می باشد.