در انتخاب چراغ صنعتی به چه مواردی باید توجه نمود؟

برای بررسی مواردی که در انتخاب چراغ صنعتی حائز اهمیت است ابتدا باید مکان هایی که جهت روشنایی آن ها از چراغ صنعتی استفاده می شود را شناسایی و از زوایای متفاوتی مورد بررسی قرار داد.

چراغ صنعتی در چه مکان هایی مورد استفاده قرار می گیرد؟

جهت روشنایی اماکنی نظیر کارگاه ها، سالن های تولید، سالن های ورزشی، انبارها و… از چراغ صنعتی استفاده می شود. که این اماکن را از چند نظر شرایط محیطی مورد بررسی قرار می دهند. از جمله این شرایط می توان به موارد زیر اشاره نمود:

 • نوع کاربری
 • شرایط جوی
 • وسعت

نوع کاربری

کارگاه ها، سالن های تولید، سالن های ورزشی، انبارها و … همگی می توانند چندین نوع کاربری داشته باشند. و طبیعتاً با هر نوع کاربری میزان روشنایی متفاوتی را نیاز خواهند داشت. لذا جهت بهینه بودن روشنایی می بایست به نوع کاربری توجه ویژه ای داشت و بر اساس آن چراغ صنعتی مناسبی را انتخاب نمود. بعنوان مثال اگر می خواهید یک سالن تولید به ابعاد 30 در70 و به ارتفاع 12 را که در آن قطعات پلاستیکی تولید می گردد را روشن کنید، به 300 لوکس روشنایی نیاز دارید که توسط 12 عدد چراغ صنعتی 100 وات ال ای دی تامین می گردد. ولی اگر می خواهید یک سالن به همان ابعاد و ارتفاع را که در آن تولید قطعات الکترونیکی انجام می شود را روشن کنید به 500 لوکس روشنایی نیاز دارید که توسط 12 عدد چراغ صنعتی 200 وات ال ای دی تامین می گردد.

شرایط جوی

یکی دیگر از مواردی که در تعیین نوع چراغ صنعتی مورد استفاده در پروژه روشنایی سالن ها مهم است، شرایط جوی مکان موردنظر می باشد. زیرا وجود عواملی مثل گرد و غبار، رطوبت، دما و … می تواند روی میزان روشنایی، کیفیت و عملکرد چراغ تأثیرگذار باشد. به همین منظور و جهت بالا رفتن دقت در طراحی پروژه های روشنایی و انتخاب چراغ صنعتی مناسب (که بتواند میزان لوکس مورد نظر را فراهم کند) می بایست شرایط جوی محیط را نیز مدنظر قرار داد.

چراغ-صنعتی

وسعت

یکی از بدیهیات در امر انتخاب چراغ صنعتی مناسب، وسعت مکان موردنظر جهت روشنایی است. خصوصاً ارتفاع سالن در انتخاب چراغ نقش بسزایی دارد.

حال که با اهمیت شرایط مکانی پروژه روشنایی سالن ها آشنا شدید، به بررسی مشخصات فنی چراغ های صنعتی می پردازیم که این مشخصه ها نیز در انتخاب آن ها تأثیرگذارند.

 • مشخصات فنی چراغ را می بایست بر اساس استانداردها و قوانین بین المللی، الزامات فردی و یا مقررات کارخانه ای مورد بررسی قرار دهید. که مهم ترین این مشخصات عبارتند از :
 1. عملکرد
 2. دوام
 3. ایمنی
 4. زیبایی
 5. سهولت سرویس و نگهداری
 6. مصرف انرژی
 7. مسائل زیست محیطی و…

تمامی قوانین و مقررات بالا که در ادامه به توضیح آن ها خواهیم پرداخت، منجر به تدوین مقررات و استانداردهای چراغ صنعتی گردیده است.(که عدم رعایت این استانداردها مشکلات فراوانی را به دنبال داشته است)

این استانداردها عبارتند از :

 • IEC60598
 • CIE121
 • IESNA HANDBOOK
 • و…

اگر بیشتر بخواهیم شما را با اهمیت دقت در انتخاب چراغ صنعتی آشنا کنیم باید به این آمار اشاره کنیم:

طبق آمار ارائه شده از طرف انجمن ملی حفاظت از آتش در سال های 1993 تا 1997، سالانه تعداد 336 نفر جان خود را به دلیل معیوب بودن چراغ های روشنایی از دست داده اند.

هم چنین بر اساس اطلاعات سازمان آتش نشانی آمریکا، آتش سوزی های ناشی از وجود نقص در تجهیزات روشنایی در رده دوم دلایل آتش سوزی قرار دارد.

اما می توان با یک انتخاب درست و اندکی توجه به مشخصات فنی مهم چراغ ها، وقوع این نوع اتفاقات را تا حد زیادی کاهش داد.

چراغ-صنعتی-led-شایان-برق

 1. عملکرد:

  در بررسی عملکرد چراغ صنعتی، مواردی از جمله پخش نور و محل کاربرد چراغ را قرار می دهیم که الزامات و مقررات مختلفی مانند IESNA و یا IEC3201 مورد نظر می باشد. که جهت آزمایش این موارد می بایست از نرم افزارهای شبیه سازی (مانند فتوپیا) استفاده گردد.

 2. دوام:

  دوام تمامی قسمت های چراغ (بخش نوری، بخش الکتریکی، بخش مکانیکی) از اهمیت بالایی برخوردار است.

 • در بخش نوری چراغ به مورادی از جمله جنس قسمت­های نوری(مانند لنزها،رفلکتورها و …) که در اثر حرارت ناشی از لامپ، ویژگی خود را از دست ندهند. هم چنین تأمین شرایط آب بندی مناسب و با دوام در محفظه بخش نوری نیز برای داشتن چراغی با شرایط نوری ثابت بسیار اهمیت دارد.
 • در بخش الکتریکی، می بایست از قطعات استاندارد استفاده کرد که به کارگیری مناسب و رعایت اصول و مقررات استانداردی از طرف سازنده قطعه، کارکرد مناسب چراغ را در طول عمر آن تضمین خواهد کرد.

کنترل دما در قطعات الکترونیکی در حد مجاز آن قطعه، سبب حفظ دوام و کارکرد مناسب چراغ می گردد که طول عمر چراغ را افزایش می دهد.

آزمون گرمایش و دوام

یکی از آزمون هایی که روی قطعات الکترونیکی انجام می گیرد، آزمون گرمایش و دوام است. قطعات الکترونیکی که در چراغ های صنعتی مورد استفاده قرار می گیرند، می بایست تحت این آزمون قرار گیرند تا بتوان طول عمر ادعا شده از طرف سازنده را انتظار داشت.

در بخش مکانیکی چراغ صنعتی، جهت تشخیص دوام می بایست به موارد زیر توجه داشت :

 • مقاومت در برابر ضربه
 • مقاومت در برابر حرارت
 • درجه حفاظت یا IP
 • مقاومت در برابر خوردگی
 • مقاومت به UV
 1. ایمنی:

ایمنی از مواردی است که علاوه بر نوع چراغ صنعتی انتخاب شده، رابطه مستقیمی نیز با نوع طراحی روشنایی دارد. که در این زمینه اصول و مقرراتی تدوین شده است.

از جمله این قوانین و مقررات می توان به استاندارد IEC60598 اشاره کرد. این استاندارد بیانگر قوانینی از جمله نحوه سیم کشی، نوع و سایز سیم، عدم عبور سیم از نقاطی با لبه تیز و در صورت لزوم در نظر گرفتن تمهیداتی برای عبور سیم از مجاورت قطعات با حرارت بالا، رعایت سیم ارت، استفاده از قطعات الکتریکی استاندارد، انجام آزمون هایی برای حصول اطمینان از استقامت الکتریکی عایق ها و … اشاره کرد.

 1. زیبایی:

  زیبایی و ظاهر یک چراغ اهمیتی در حد دوام و کارایی آن دارد. زیرا یکی از مهم ترین المان های معماری به حساب می آید. که این زیبایی تنها مربوط به بدنه چراغ نمی شود، بلکه بخش نوری چراغ نیز از اهمیت زیادی در زیبایی برخوردار است.

 2. سهولت سرویس و نگهداری:

چراغ صنعتی با هر ویژگی و مطابق با هر استانداردی که طراحی شود، همانند هر محصول دیگری نیاز به سرویس و نگهداری دارد. بنابراین سهولت انجام تعمیرات و همچنین سهولت نصب چراغ صنعتی در زمان راه اندازی ، از جمله مواردی است که برای نصابان و سرویس کاران چراغ صنعتی بسیار حایز اهمیت بوده و توسط طراح چراغ  باید در نظر گرفته شود. برای حصول این امر، راهکارهایی همچون عدم یا حداقل نیاز به دمونتاژ کردن قطعات جانبی برای دسترسی به بخش نوری و تجهیزات الکتریکی، در نظر گرفتن قابلیت آویز برای قطعاتی که باز می شوند، عدم نیاز به ابزار یا ابزارهای خاص برای باز کردن و بستن قطعات، در نظر گرفتن شرایط ارگونومی سرویسکار در زمان سرویس و خطا ناپذیری شیوه مونتاژ قطعات و چراغ، همگی از جمله مواردی هستند که در زمان انتخاب چراغ صنعتی می بایست به آن ها توجه نمود.

 1. مصرف انرژی

با توجه مصرف بالای انرژی برق در اماکنی که در آن ها از چراغ صنعتی جهت روشنایی استفاده می گردد، و هم چنین هزینه بالایی که به بار می آورند، همواره با بهینه کردن روشنایی این اماکن می توان ضمن صرفه جویی در مصرف انرژی، هزینه های برق مصرفی را نیز به حداقل رساند.

امروزه چراغ صنعتی ال ای دی بهینه ترین مصرف انرژی را دارد. که می توانید مشخصات فنی انواع چراغ صنعتی ال ای دی را مورد نقد و بررسی قرار دهید و در انواع سالن ها از آن ها استفاده نمائید.

 1. مسائل زیست محیطی

چراغ-صنعتی-ال-ای-دی

پیشرفت و توسعه تکنولوژی در جهان، علاوه بر اینکه مزایا و امکانات مختلفی را در زمینه های مختلف ایجاد نموده است، به دنبال خود اثرات منفی را نیز به همراه داشته است، که از جمله آن می توان به مسائل مرتبط به محیط زیست اشاره نمود.

به عنوان مثال در زمینه روشنایی هرچقدر بتوانیم از منابع روشنایی با بازدهی بالا و مصرف کم (مانند چراغ ال ای دی) استفاده نمائیم، نیاز کمتری به تولید برق خواهیم داشت (همانطور که می دانیم تولید برق به روش مرسوم و نه به روش های جدید و تجدید پذیر، ایجاد آلایندگی و گازهای گلخانه ای زیادی می نماید). همچنین به این نکته بایستی دقت نمود که چراغ هایی که خراب و به زباله تبدیل می گردند، آیا ایجاد مشکلات زیست محیطی می نمایند. که در این مورد هم چراغ صنعتی ال ای دی (در مقابل با سایر تکنولوژی ها) با توجه به قطعات استفاده شده در آن، به راحتی می تواند جذب طبیعت شده و مشکلی را ایجاد ننماید.

امیدواریم از خواندن این مقاله بهره کافی را برده باشید. ما در گروه صنعتی شایان برق همواره منتظر دریافت نظرات، انتقادات و پیشنهادات شما هستیم. همچنین شما می توانید از مشاوره رایگان کارشناسان مجموعه ما در زمینه روشنایی بهره مند گردید. برای ارتباط مستقیم با کارشناسان می توانید از صفحه تماس با ما شماره تماس مستقیم کارشناس مربوط به استان خودتان را مشاهده نمایید و تماس بگیرید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

 • Instagram
 • Youtube
 • Aparat
 • twitter
 • Facebook
 • LinkedIn
 • Telegram

آدرس کارخــانـه : اراک، شهـرک صنـعتــی شمــاره ۳ (خیـرآبـاد)، خیابان مبتـکران، گروه صنعتی شایـان بـرق
آدرس دفتر تهران: ابتدای خیابان مطهری، خیابان منصور، پلاک ۵، ساختمان شایان

آدرس ایمیل : info@shayanbargh.com

تلفن کارخانه (۲۴ خط): ۳۳۵۵۳۲۴۸-۰۸۶ دفتر تهران : ۸۸۷۰۹۲۶۸-۰۲۱

۰۸۶-۳۳۵۵۳۲۴۸-۹
۰۸۶-۳۳۵۵۴۱۱۸
 • Instagram
 • Youtube
 • Aparat
 • twitter
 • Facebook
 • LinkedIn
 • Telegram
کلیه حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به گروه صنعتی شایان برق می باشد.