مشخصات فنی مهم یک چراغ LED

شاید برایتان سوال پیش بیاید که مشخصات فنی مهم چراغ LED چیست و اینکه هر کدام چه معنی دارند؟ در این مقاله به پاسخ به این سوال می پردازیم؟

بهره نوری (Luminous Efficacy)

Luminous-Efficacy

بهره نوری کمیتی بسیار مهم است که به طور کلی نشان دهنده این موضوع است که با توجه به مصرف انرژی که صورت گرفته چه مقدار نور تولید شده است.
بعبارت دیگر بهره نوری میزان شارنوری خارج شده از هر منبع نوری نسبت به توان مصرفی آن منبع نوری می باشد.
بدیهی است هرچه میزان بهره نوری در یک منبع نوری بیشتر باشد ، آن چراغ دارای راندمان بیشتر و مقرون به صرفه تر خواهد بود.
بهره نوری چراغ های تولیدی گروه صنعتی شایان برق بین 100 تا 120 متغیر می باشد.

درجه حفاظت (Ingress Protection)

نفوذ اجسام سخت خارجی و هم چنین نفوذ آب به داخل اجسام الکترونیکی می تواند خسارات متعددی را به آن وسیله وارد کند که اغلب جبران ناپذیر می باشد. از این رو می بایست با روش هایی، وسایل الکترونیکی را در برابر نفوذ هرگونه جسم سخت خارجی و یا آب محافظت نمود. تا خسارت ناشی از خدمات به حداقل برسد.

میزان نفوذ پذیری وسایل و تجهیزات الکتریکی یکی از عوامل مهم در تعیین کیفیت آن ها می باشد. از این رو استاندارد IEC60529 درجه حفاظت را با کدهای استانداردی با دو حرف IP در کنار دو رقم نشان می دهد.(این ارقام بین 0 تا 6 می باشد) که رقم اول حفاظت در برابر جسم سخت خارجی و حفاظت افراد را نشان می دهد و رقم دوم حفاظت در برابر نفوذ آب را مشخص می کند. و این دو رقم هر چه بیشتر باشند، نشان دهنده میزان حفاظت بیشتری است.

دمای رنگ (CCT) correlated color temperature

دمای-رنگ

در حالت کلی با توجه به رنگ نورها، آن ها را به سه دسته “سرد” ، “گرم” و “طبیعی” تقسیم بندی می کنیم.

دمای رنگ سرد (سفید سرد): هرچه عدد دمای رنگ بیشتر باشد رنگ آن نور به سفید نزدیک تر می باشد و به آن نور “سرد” می گویند. به عنوان مثال 6000 درجه کلوین

رنگ سرد را با C.W (Cool White) نشان می دهند.

دمای رنگ گرم (سفید گرم): هرچه عدد دمای رنگ کمتر باشد رنگ آن نور به زرد نزدیک تر می باشد و به آن نور “گرم” می گویند. به عنوان مثال 2700 درجه کلوین

رنگ گرم را با C.W (Warm White) نشان می دهند.

دمای رنگ طبیعی یا خنثی (دمای رنگ روز): در دمای رنگ طبیعی ، عدد دمای رنگ بین عدد دمای رنگ گرم و رنگ آن نور به روز نزدیک تر می باشد. به عنوان مثال 4500 درجه کلوین رنگ سرد را با N.W (Neutral White) نشان می دهند.

عدد دمای رنگ در منابع روشنایی LED می تواند از 2700 درجه کلوین تا 9000 درجه کلوین متغیر باشد.

شارنوری

به میزان نور یا همان انرژی تابشی که از یک منبع نوری خارج می شود، شارنوری می گویند. و واحد اندازه گیری آن لومن می باشد که با Lm نمایش داده می شود.

هرچه میزان شارنوری در یک منبع نوری بیشتر باشد آن منبع پر نورتر است. البته این موضوع را باید در نظر داشت که شارنوری بر اثر استفاده و گذر زمان در هر منبع نوری افت می کند. علت افت شار نوری فرسودگی اجزاء منبع نوری (بعنوان مثال چراغ) می باشد.

حفظ شار نوری :

حفظ شارنوری یکی از دغدغه های مهم برای تولید کنندگان حوزه روشنایی می باشد که سبب برتری آن ها نسبت به یکدیگر می گردد.

با توجه به اینکه شارنوری تجهیزات روشنایی با گذر زمان افت می کند ، برای اندازه گیری میزان حفظ شارنوری، در ابتدا شارنوری اندازه گیری شده و سپس پس از گذشت مدت زمان معینی دوباره این عمل تکرار می گردد و به نسبت این دو مقدار، حفظ شارنوری می گویند.

شدت نور (Luminous Intensity)

هر منبع نوری دارای یک میزان شارنوری است که به هنگام انتشار نور، در هر زاویه خاص مقدار متفاوتی از نور منتشر می شود. به علت این تفاوت میزان انتشار نور در زوایای مختلف کمیتی با عنوان “شدت نور” بیان شده است.

Luminous-Intensity

که از میزان شارنوری خارج شده از منبع نوری در واحد زاویه فضایی به دست می آید و آن را با (I) نشان می دهند. و به میزان انتشار نور در یک جهت خاص (زاویه فضایی) شدت نور می گویند. و واحد آن (cd) یا کاندلا یا شمع می باشد.

دلیل استفاده از رفلکتور و لنز که به اجزاء نوری معروفند در چراغ ها همین شدت نور است. با به کار بردن اجزاء نوری در هر نوع منبع نوری می توان نور را در جهت خاصی از فضا منتشر کرد.

هرچه زاویه به کار رفته در یک منبع نوری کوچکتر باشد ، شدت نور خارج شده از آن بیشتر است. به همین علت است که دو منبع نوری یکسان ولی دارای اجزاء نوری (رفلکتور و لنز) متفاوت شدت نورهای متفاوتی دارند.

ضریب توان (Power factor)

به میزان توان دستگاه که تبدیل به کار مفید می شود، ضریب توان می گویند. بدیهی است که هر چه مقدار ضریب توان بیشتر باشد بهتر است و هرچه ضریب توان کمتر باشد هزینه بالاتر می رود. (که حتی می تواند منجر به قطع برق نیز  گردد.)

power-factor

ضریب توان پارامتری مهم در وسایل برقی…

اگر مهندس برق هستید و یا در زمینه برق مشغول به فعالیت هستید حتما بارها عبارت “ضریب توان” به گوشتان خورده است یا خودتان به کار برده اید. در این مقاله به توضیح و تفسیر کاملی از این پارامتر می پردازیم. با خواندن این مقاله می توانید درک بهتری از ضریب توان که ویژگی بسیار مهمی در تعیین راندمان وسایل برقی به شمار می رود، داشته باشید و در موقع خرید کالاهای برقی با توجه ویژه به این موضوع، بهترین انتخاب را داشته باشید.

در توضیح بیشتر ضریب توان بهتر است انواع توان الکتریکی را بشناسیم. که عبارتند از :

 • توان حقیقی یا اکتیو
 • توان غیرحقیقی راکتیو
 • توان ظاهری

توان حقیقی یا اکتیو چیست ؟

توان حقیقی یا اکتیو که آن را با P نشان می دهند و با واحد وات (Watt) آن را اندازه گیری می کنند، به توانی گفته می شود که صرف عملکرد و کار واقعی (اعم از گرما، نور و … ) می شود.

توان راکتیو چیست؟

توان راکتیو که آن را با Q نشان می دهند و با واحد ولت-آمپر راکتیو یا VAR آن را اندازه گیری می کنند، به توانی گفته می شود که در اثر اختلاف فاز و جلو و عقب شدن شکل موج های ولتاژ و جریان در توان حقیقی به وجود می آید. بعبارت دیگر توان راکتیو هدر می رود و کاری انجام نمی دهد.

توان ظاهری چیست؟

توان ظاهری که با S نمایش داده می شود و واحد آن ولت آمپر (VA) می باشد، به مجموع برداری توان های حقیقی (اکتیو) و غیر حقیقی (راکتیو) اطلاق می شود. همانطور که در مطالب فوق نیز اشاره شد، هرچقدر شریب توان در یک سیستم الکتریکی به 1 نزدیک تر باشد، میزان توان حقیقی افزایش یافته و باعث نزدیک شدن  مقادیر S و P  می گردد. این پارامتر از طریق فرمول زیر قابل محاسبه است :

فرمول-توان-ظاهری

تعریف دیگری از ضریب توان

با توجه به توضیحات بالا در رابطه با انواع توان می توان تعریف دیگری از ضریب توان ارائه داد و آن این است که :

ضریب توان برابر با نسبت توان اکتیو به توان راکتیو است.

نمودار برداری زیر مفهوم ضریب توان را بیان می کند:

محاسبه-ضریب-توان

با توجه به شکل بالا و تعریف ضریب توان، فرمول محاسبه آن به شکل زیر است :

فرمول-ضریب-توان

همانطور که از فرمول بالا می توان دریافت، با افزایش توان اکتیو، میزان ضریب توان نیز افزایش و با افزایش میزان توان راکتیو ضریب توان کاهش پیدا خواهد کرد.

ضریب توان عددی است بین 0 و 1. که هرچه این عدد به 1 نزدیک تر باشد راندمان آن وسیله بالاتر خواهد بود و هرچه صفر نزدیک تر باشد راندمان پایین تری خواهد داشت.

بعنوان مثال : ضریب توان چراغ خیابانی ال ای دی 200 وات هیمالیا محصول گروه صنعتی شایان برق برابر 0.95 درصد می باشد که عدد بسیار مطلوبی می باشد.

چرا ضریب توان ویژگی مهمی است؟

حتما تا اینجای مقاله به اهمیت ضریب توان پی برده اید اما به طور خلاصه می توان موارد زیر را در اهمیت ضریب توان بیان کرد :

 • پایین بودن ضریب توان(PF) منجر به بالا رفتن مبلغ قبض برق مصرفی خواهد شد.
 • امکان جریمه شدن در صورت بالا بودن میزان توان راکتیو ایجاد شده از سوی اداره برق به علت ضریب توان نامناسب
 • اگر ضریب توان در حد مطلوب نباشد، میزان برق مصرفی به کار مفید تبدیل نشده و به هدر می رود.
 •      افزایش توان غیرحقیقی، احتمال آسیب به سیستم های الکتریکی را افزایش می دهد.
 • با افزایش ضریب توان می توان طول عمر بیشتری برای تجهیزات الکتریکی متصور بود.
 • در دستگاه هایی مانند منابع تغذیه سوئیچینگ، هرچقدر مقدار ضریب قدرت کاهش یابد، باعث ایجاد افزایش اعوجاج هارمونیکی و پایین آمدن کیفیت توان می گردد.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

 • Instagram
 • Youtube
 • Aparat
 • twitter
 • Facebook
 • LinkedIn
 • Telegram

آدرس کارخــانـه : اراک، شهـرک صنـعتــی شمــاره ۳ (خیـرآبـاد)، خیابان مبتـکران، گروه صنعتی شایـان بـرق
آدرس دفتر تهران: ابتدای خیابان مطهری، خیابان منصور، پلاک ۵، ساختمان شایان

آدرس ایمیل : info@shayanbargh.com

تلفن کارخانه (۲۴ خط): ۳۳۵۵۳۲۴۸-۰۸۶ دفتر تهران : ۸۸۷۰۹۲۶۸-۰۲۱

۰۸۶-۳۳۵۵۳۲۴۸-۹
۰۸۶-۳۳۵۵۴۱۱۸
 • Instagram
 • Youtube
 • Aparat
 • twitter
 • Facebook
 • LinkedIn
 • Telegram
کلیه حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به گروه صنعتی شایان برق می باشد.